Ace of Cups 2619 N High St, Columbus, OH 43202

(614) 262-6001

Thursday TKLS, The Girls! Paul Collins

Friday 60's Night Live!

Saturday Heatwave

Sunday Karaoke

Monday Shocked Minds

Tuesday Excess Trivia

Wednesday Jackson scott


A&R Music Bar 391 Neil Ave Columbus (614-461-5483)

Saturday Griffin House


Axis on High

Saturday Tyra Sanchez, Roxxxy Andrews, Penny



The Basement 391 Neil Ave Columbus (614) 461-5483

Thursday El Ten Eleven with Eliot Lipp

Monday Pere Ubu



Bernie's Distillery 1896 N. High St. Columbus, OH 43201

(614) 291-3448

Thursday The Danny Kabl Trio


Friday The Angry Samoans, Downtown Brown, Skagnetti, The Girls!

Saturday B Day party Bash

Sunday Suicide Ghouls

Monday Open Stage

Wednesday Super Bob, Blameshift


The Bluestone 583 E Broad St Columbus (614) 884-4646

Monday Disco Donnie and My Best Friend’s Party Present: ALTERED STATES TOUR Feat. ZED’S DEAD


Dick's Den 2417 N. High Street, Columbus 43202

Thursday Ron Hope

Friday Dirty Billy

Saturday Bob Neiderriter

Sunday Miike Zarrilli

Tuesday Bluegrass Jam


Gatsby's 151 N Hamilton Rd, Gahanna, OH 43230 (614) 476-0088

Thursday Heindog & Stadz 7:00 PM - 11:00 PM

Friday A.J. Angelo 6:00 PM – 9:00 PM

Jackson Band 9:00 PM – 1:00 AM

Saturday Cruise In for Hospice Car & Bike show 12:00 AM – 6:00 PM

Monday Lee Gant 7:00 PM – 11:00 PM

Tuesday John Schwab 7:00 PM – 10:00 PM

Wednesday A.J. Angelo Open Mic Night 7:00 PM – 10:00 PM



Gordy's 6150 Sunbury Road Westerville (614) 895-1147

Friday- Blue Kuda



Grandview Cafe 1455 West 3rd Avenue Columbus (614) 486-2233

Friday Hat Trick

Kicks 8333 Market Exchange Dr, Westerville (614) 436-4984

Thursday Karaoke with DJ Steve

Saturday Off the Hook

Monday Night Football at Kicks! NFL Jersey Give away

Tuesday Excesss TRIVIA 6:30-8:30




King Avenue Five 945 King Avenue, Columbus 614-297-8060

Thursday Open Mic with Billy Zen

Saturday Bridge Construction Band


KOBO 2590 N High St Columbus (614) 784-0477

Thursday The Receiver w/ Clear Plastic Masks, SHVS, Ghost Ranch

Friday Bicentennial Bear w/Stations, In Silent Movies

Saturday The Ridges, Indigo Wild

Sunday Fit For A King w/ Hail To The King, Adversary, Dry Bones, The Infantry, In Current Standing

Monday Dreadful Monday Metal Night f/ Carved Out


Hot Times Music Festival (Parsons and Main)

Friday Main Stage

4:45pmThe Apes
5:45pmAll Star Jammerz
6:45pmIs Said
9:45pmDave Workman
11:00pmWillie Phoenix Blueshippy

Friday Parsons Stage

5:30pmCommunity Opening Drum Circle with Wahru Cleveland(side of stage)
6:30pmCarole Walker
8:15pmDonna Mogavero
9:15pmTeen Fiction & Royal Factory Fashion Show
10:30pmNew Legga-c Showband


Saturday Main Stage

12:00pmChittenden Hotel
1:00pmDoctah X
2:00pmNew Pollution
3:00pmColumbus Community Drummers
4:30pmAnna & Consequences
5:30pmDougie Simpson & the Faith
6:30pmThe Salty Caramels
8:30pmWednesday Wine
9:30pmIllicit Kitty
10:30pmWonder Twin Powers


Saturday Porch Swing Stage

1:30pmDreaming of Broadway Dance Group
2:30pmBattle Talez from Columbus Youth Ballet
3:30pmPlatinum Divas Drill Team
4:30pmColumbus Dance Troop and Friends
5:30pmOrie Givens III- OGIII Original Fashion Designs
6:30pmBlue Afternoon


Sunday Main Street Stage

12:00pmListen For The Jazz
5:45pmGOREE Drum and Dance
6:45pmSean Carney Band


Sunday Parsons Ave Stage

11:00amTraditional Sunday Drum Circle with Drum Master Tony West(Under the big tree)
12:30pmDan & Jody Thomas 10 Year Renewal Vows Ceremony with the honorable Judge Ann Taylor
1:15pmGirlz Rhythm n’ Rock Camp Bands
2:45pmBejae Flemming with Jackie Blount
4:00pmPoetry Slam with Is Said
5:30pmChief Johnny
6:15pmThe Professors
7:15pmThe MOXIE Reunion & Jam


Sunday Porch Swing Stage

12:00pmKim Denizard
1:00pmPazia Hardara Dancers
2:00pmOSU Hillel Folk Dancers
3:00pmJames "Frisky" London
5:00pmAbstract Motion Confirmed


Lifestyle Communities Pavilion 405 Neil Ave Columbus (614) 461-5483

Thursday Zappa Plays Zappa - ROXY & ELSEWHERE 40th Anniversary Tour


Friday 92.3 WCOL Country Jam for Kids featuring Billy Currington & Eli Young Band



Newport Music Hall 1722 N. High St. Columbus (614) 294-1659

Friday One More Time - A Tribute to Daft Punk




On The Rocks Bar and Grill 5815 Karric Square Dublin 614-717-9215

Thursday Fallen On High

Friday Controversy

Saturday Sixty Four

Park Street Tavern 501 N Park St (614) 221-4099

Tuesday PST Jazz Jam with Pete Mills, Eric Augis, Andy Woodson and Cedric Easton

Wednesday Karaoke with Dirty Money


Podunk's Bar 1644 E Dublin Granville Rd Columbus 614-895-7920

Thursday Euchre Tournament

Friday DJ Demand

Saturday DJ Drastic

Ruby Tuesday 1978 Summit St Columbus (614) 291-8313

Saturday Juggernaut Promotions Bands TBA

Tuesday Writing Wrong Poetry

Wednesdeay Theos Loose Hinges, Sam Lee, Andy Shaw w/Colin Schiller & The Reactions



Rumba Cafe 2507 Summit St Columbus (614) 268-1841

Friday Celebrity ETC Presents The Speedbumps

Saturday Jesse Henry & The One Night Stand Blues Band
W/ Joe Crump - Sax
Joe Hunter-P
Bret Burleson-Guitar
James Castoe-Drums

Monday Celebrity ETC Presents: Granger Smith w/Early Dribbles Jr.

Tuesday Continental


Scarlet & Grey Cafe 2203 N. High St. Columbus (614) 291-2347

Free Open Mic Comedy ..Please sign up by 8pm



The Shrunked Head 251 W 5th Ave Columbus (614) 299-2295

Friday Righteous Buck and the Skull Scorchers

Saturday The Dirty Biscuits, The Christopher Rendition, the Lee Enfield Trio

Monday Windhand

Tuesday Karaoke with Adrian X


Skully's Music Diner 1151 N High St Columbus (614) 291-8856

Saturday Skully's Gallery Hop Dance Party


The Tree Bar 887 Chambers Rd. Columbus, OH 43212
(614) 725-0955


Thursday T.K. Webb, Terry Adams

Friday The Garrison, Blatant Finger, Movehome, The Last Ones

Saturday Those Crosstown Rivals, Low Men, Dutch Van Dyme, Ryan Parker

Sunday Decades

Tuesday Kurt Garrison, Kyle Sowash

Wednesday Open Mic

Turtle Creek Tavern 5571 North Hamilton RD Columbus 614 476 8836


Friday Tailgators

Saturday Juke Box Heros

Monday Free Hog Roast & music by Lovebendors

Woodlands Tavern 1200 West Third Avenue
Columbus, OH 43212 (614) 299-4987

Thursday Tauk w/Nevele, Barefoot Swagger

Friday Happy Hour- Donna Mogavero, Zuck's Turkey Farm, w/McCallister

Saturday Erika Hughes & The Well Mannered

Sunday Jack & The Bear

Monday Normal Bean Band

Tuesday Floodwood